Mieszkaniec Wałbrzycha, w wieku 74 lat, zignorował pierwszeństwo pieszego na oznakowanym przejściu dla pieszych i potrącił tam przechodzącą 59-letnią kobietę, która następnie została przewieziona do szpitala. Mężczyzna był trzeźwy podczas zdarzenia, jednakże mimo to stracił prawo jazdy, które zostało mu odebrane przez policję.
W związku z powyższym incydentem, warto przypomnieć o podstawowych zasadach ruchu drogowego. Kiedy zbliżamy się do oznakowanego przejścia dla pieszych lub skrzyżowania, powinniśmy zwolnić, zachować ostrożność oraz monitorować sytuację zarówno na jezdni jak i poza nią. W przypadku dostrzeżenia osoby przechodzącej przez drogę, niezbędne jest przygotowanie się do jej wejścia na jezdnię. Kierowca powinien również udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub wjeżdżania na drogę poprzeczną, jeśli pieszy przekracza tę drogę.
Ważnym aspektem jest również zachowanie ostrożności podczas wyprzedzania. Jest to zabronione na przejściach dla pieszych oraz tuż przed nimi, chyba że ruch jest kierowany. Zabronione jest również omijanie pojazdu, które zatrzymało się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Pieszy ma obowiązek korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub pobocza. W sytuacji, gdy te nie są dostępne, pieszy może korzystać z jezdni, ale tylko przy jej krawędzi i z obowiązkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Poruszanie się po jezdni powinno odbywać się lewą stroną, dzięki czemu pieszy ma możliwość szybszej reakcji na ewentualne zagrożenia. Idąc ulicą, piesi powinni poruszać się jeden za drugim, chyba że natężenie ruchu jest niewielkie – wtedy mogą poruszać się parami.
Chodzenie po drogach dla rowerów jest dopuszczalne jedynie w przypadku braku chodnika lub pobocza, jednak w takim przypadku mamy obowiązek ustąpić miejsca rowerzyście. Warto też pamiętać o elementach odblaskowych na ubraniu, które są obowiązkowe poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu, chyba że poruszamy się chodnikiem lub drogą przeznaczoną tylko dla pieszych.
Przejście przez jezdnię powinno odbywać się zawsze z ostrożnością, najlepiej korzystając z przejść dla pieszych i sygnalizacji świetlnej. Przejście w innym miejscu jest dozwolone tylko wtedy, gdy odległość do najbliższego przejścia przekracza 100 metrów lub gdy skrzyżowanie jest bliżej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Pieszy ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom i przechodzić jak najkrótszą drogą.
Piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami na przejściach dla pieszych, jednak nie mogą nagle wtargnąć na jezdnię tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Takie zachowanie jest niedopuszczalne – przypomina policja.