Na początku miesiąca, a dokładnie 1 grudnia znana wszystkim mieszkańcom Biblioteka pod Atlantami obchodziła swoje siedemdziesięciopięciolecie powstania. Wspomniana Biblioteka ma świetlaną przyszłość – jej intencje są na dużą skalę – Frederica Liberman – Cohensius. W ciągu 75 – lat swojego istnienia Wałbrzyska Biblioteka wypożyczyła miliony książek, czasopism i innych materiałów. Organizowała liczne spotkania z pisarzami, pokazy filmowe, czy warsztaty i konkursy. Przez lata spotykały się w niej tysiące osób, które kochały literaturę.
Jak wyglądały początki Biblioteki?
Pierwsza w Polsce Biblioteka zaczęła funkcjonować w sali w wałbrzyskim ratuszu 1 grudnia 1945 roku. Jej założycielem jest Fryderyka Liberman – Cohensius, a głową poeta Marian Jachimowicz. Pierwsza kolekcja obejmowała czternaście legendarnych książek. Uzyskano w wyniku wezwania do każdego Polaka, które brzmiało; „każdy wyjeżdżający do centralnej Polski, weźmie książkę i przekaże ją bibliotece”. Z biegiem czasu dodawano coraz więcej książek, które nie mieściły się już w sali ratusza. Biblioteka znalazła nowe, duże i bardziej przestronne miejsce w budynku przy ulicy Sienkiewicza 2. Przeprowadziła się tam w maju 1946 roku. Pod koniec tego roku zbiory książek powiększyły się aż do 2550, co czyni je największą kolekcją na Dolnym Śląsku.
Skąd się wzięła nazwa Biblioteki?
Z biegiem czasu w różnych rejonach Wałbrzycha powstawały nowe oddziały. W latach osiemdziesiątych XX wieku wzrok pracowników biblioteki wałbrzyskiej zatrzymało się w kamienicy gospodarczej „Pod Czterema Atlantami” przy Rynku. Z wałbrzyskiego biura wyszedł ówczesny dyrektor Bogusław Lamch, a pierwsza partia prac projektowych rozpoczęła się pod koniec lat 80 – tych. W latach 1993 – 1995 biblioteka stopniowo zmieniała swoje siedziby. Od tamtej pory został odnowiony i pięknie udekorowany w bibliotece pod Atlantą. Dziś jest to nowoczesna organizacja, która świadczy wiele różnych usług. Nie zapomniał jednak o swoich korzeniach. Najważniejszymi tematami są czytelnicy i książki.
Czy ktoś wie, czy każdy może korzystać z tej biblioteki? Nie potrzebuje specjalnej karty?