Krótkowzroczność należy do często spotykanych wad wzroku u osób w każdym wzrok – dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Krótkowzroczność nazywana jest także miopią. Można kupić okulary lub szkła kontaktowe, aby skorygować taką wadę. Zdecydowanie warto zadbać o wzrok i jego dobry stan, a krótkowzroczność nie jest rzeczą nie do skorygowania. Krótkowidz znakomicie widzi to, co jest blisko. Rzeczy oddalone postrzega jako niewyraźne lub rozmazane, co bywa dokuczliwe. Moc optyczna jest za duża w relacji do długości gałki ocznej – tak właśnie powstaje krótkowzroczność.
Komputer i telewizor mogą pogłębiać krótkowzroczność
Korzystanie z urządzeń takich, jak telefon komórkowy, tablet lub komputer zwiększają możliwość wystąpienia krótkowzroczności. Naturalne światło jest bardzo korzystne dla krótkowidzów. Jest to wada wzroku, ale jej korygowanie jest jak najbardziej możliwe. Nie można robić tego samodzielnie, ponieważ okulista dobierze odpowiednie moce okularów dla krótkowidzów. Krótkowzroczność musi być odpowiednio korygowana, a nie pogłębi się w sposób niekontrolowany. Brak odpowiedniej troski o oczy prowadzi do bólu głowy, oczu, uczucia zmęczenia. Wadę wzroku diagnozuje lekarz, który dysponuje odpowiednią wiedzą oraz narzędziami. Krótkowidz dobrze radzi sobie dzięki okularom dobranym przez eksperta. Może pracować, czytać, dbając o wzrok i nie pogłębiając wady. Krótkowzroczność nie jest utrudnieniem, które można lekceważyć. Zawsze należy zbadać wzrok. Jak często odwiedzać okulistę? Co najmniej raz w roku warto wybrać się na taką wizytę.
Kłopotliwa krótkowzroczność
Każda wada wzroku jest męcząca. Krótkowzroczność męczy i stresuje, wiele osób chciałoby wyzwolić się od tej wady. Na krótkowzroczność wpływ mają czynniki środowiskowe oraz genetyka.
Krótkowzroczność niejedno ma imię
Krótkowzroczność może być osiowa. Jest to typ pojawiający się u kobiet między 15 a 17 rokiem życia. Krótkowzroczność krzywiznowa oznacza za dużą wypukłą krzywiznę elementów oka. Krótkowzroczność refrakcyjna pojawia się zazwyczaj wskutek cukrzycy lub zaćmy jądrowej.
Krótkowzroczność może być niska – wynosi wówczas do -3 dioptrii. Średnia krótkowzroczność wynosi od -4 dioptrii do -7 dioptrii. Wysoka krótkowzroczność wynosi powyżej -7 dioptrii. Bardzo duża krótkowzroczność nie nadaje się do korygowania optycznego. Jest to wada mająca kilkanaście czy kilkadziesiąt dioptrii.
Całkiem zwyczajna wada wzroku
Krótkowzroczność nie jest niczym nadzwyczajnym. Ta wada jest popularna, ale czasami zdarza się, że jedna osoba ma w jednym oku krótkowzroczność, a w drugim dalekowzroczność. Takie sytuacje mogą zdarzać się dość często. Krótkowzroczność koryguje się okularami lub soczewkami, dzięki czemu codzienne funkcjonowanie przestaje być skomplikowane. Wada wzroku tego rodzaju może wynikać także z chorób oraz z naruszenia dna oka.
Podsumowując, krótkowzroczność jest wadą znaną od lat, opisano ją już w drugiej połowie XIX wieku. Korygowanie krótkowzroczności jest możliwe, a najważniejsze jest to, aby wada nie ulegała pogłębianiu.