Od listopada ubiegłego roku obowiązuje zaktualizowany cennik usług żłobkowych w Wałbrzychu. W sesji rady miejskiej 12 września tego roku przegłosowano zmianę ustawy z 26 listopada 2020, która dotyczyła opłat za pobyt dzieci w żłobkach samorządowych prowadzonych przez Gminę Wałbrzych. Poprzednio, koszt wynosił 2 złote za każdą godzinę opieki nad dzieckiem, co sumowało się do około 420 złotych miesięcznie. Dodatkowo, za opiekę powyżej dziesięciu godzin dziennie naliczano 20 złotych za każdą rozpoczętą godzinę.
Jak stwierdziła Sylwia Starobrzyńska z Wydziału Edukacji i Wychowania UM Wałbrzych, nie ma jednak dzieci korzystających z wydłużonego pobytu. Stały koszt wyżywienia to 210 złotych. Aktualnie na terenie gminy działa siedem żłobków samorządowych, które mogą przyjąć łącznie 560 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Obecnie jest ich jednak tylko 456. Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku wynosi ponad 1530 złotych. Biorąc pod uwagę wzrost wynagrodzeń, cen gazu, prądu oraz żywności, przewiduje się, że do 2024 roku średni miesięczny koszt pobytu dziecka w żłobku wzrośnie do ponad 1790 złotych.
Z tego powodu, aby skutecznie wykorzystać możliwości programu „Aktywnie w żłobku”, zdecydowano o zmianie opłaty do 1500 złotych miesięcznie. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności ze znacznie ograniczoną możliwością egzystencji, prognozowany koszt wyniesie 1900 złotych.
Od teraz opłatę w wysokości 1500 złotych będzie można wnosić aż do ostatniego dnia miesiąca. Przewiduje się możliwość odroczenia terminu płatności po złożeniu odpowiedniego wniosku do dyrektora żłobka i potwierdzeniu złożenia wniosku o świadczenie „aktywnie w żłobku” zgodnie z ustawą „Aktywny Rodzic”. Nowe regulacje wejdą w życie 1 października 2024 roku.
Podwyżki są wynikiem uchwalonej przez Sejm i Senat ustawy o wsparciu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Stare dofinansowanie do żłobka wynoszące 400 złotych miesięcznie zostanie zastąpione nowym świadczeniem w wysokości 1500 złotych. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2024 roku i będzie skierowana tylko do aktywnych zawodowo rodziców dzieci poniżej 36 miesięcy. Nie ma kryteriów dochodowych ani limitu dzieci, ale konieczne będzie złożenie wniosku za pośrednictwem ZUS-u.
Wysokość świadczenia to 1500 złotych miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Pojawiają się jednak głosy krytyczne, które twierdzą, że samorządy w ten sposób dostają tak zwane „babciowe” i rodzice będą musieli im oddać całe uzyskane świadczenie (https://www.podatki.biz/artykuly/aktywny-rodzic-samorzady-podnosza-oplaty-za-zlobki-i-przedszkola_10_56549.htm). Babcie nie skorzystają z tego projektu, choć pierwotnie mówiono o „babciowym” – czyli 1500 złotych miesięcznie dla babci od nowego roku.
Na pytania radnych dotyczące ewentualnego zamknięcia programu przez rząd w celu cięcia kosztów, przewodniczący rady Krzysztof Kalinowski zapewnił, że wtedy pojawi się uchwała reagująca na takie zmiany.