Siły policyjne z drugiego komisariatu w Wałbrzychu, we współdziałaniu z funkcjonariuszami pionu do zwalczania przestępczości gospodarczej lokalnej komendy, zdołały ująć czwórkę uczestników zorganizowanej grupy kryminalnej specjalizującej się w internetowych machinacjach. Metodą przestępczą było tworzenie iluzji inwestycji w akcje czy kryptowaluty. Cztery główne ogniwa tej struktury – dwóch mężczyzn i dwie kobiety – pełniły rolę tzw. „pobieraków”, którzy za pomocą kodów BLIK, uzyskanych poprzez oszustwo, wypłacali gotówkę z bankomatów.
„Pobierak” to termin określający postać w hierarchii przestępczej, której zadanie sprowadza się do fizycznego pobierania pieniędzy z bankomatów, wykorzystując nielegalnie zdobyte kody. W tej konkretnej sytuacji, scammerzy korzystali z metody BLIK – forma szybkich płatności mobilnych, pozwalająca na wypłatę środków bez konieczności posiadania karty bankowej. Zdobyte w ten sposób finanse były następnie przekazywane dalej w ramach większej struktury przestępczej.
Wirtualne propozycje „inwestycyjne” grupy obejmowały głównie fałszywe inwestycje, nierzadko dotyczące kryptowalut oraz innych domniemanych atrakcyjnych projektów inwestycyjnych, takich jak ropa czy złoto. Ofiary, uwiedzione perspektywą wysokich zysków, przesyłały oszustom swoje dane i kody BLIK, myśląc, że dokonują wpłaty na konta inwestycyjne. W rzeczywistości fundusze te były natychmiast pobierane przez przestępców z bankomatów.
Wszystkie oszustwa miały jedną wspólną cechę – wypłaty pieniędzy dokonywano z tego samego bankomatu w galerii handlowej w dzielnicy Sobięcin w Wałbrzychu. Ta specyfika sprawiła, że organy ścigania mogły skojarzyć kilka spraw i rozpocząć szeroko zakrojone działania.
Działania operacyjne funkcjonariuszy drugiego komisariatu w Wałbrzychu, wspomagane przez policjantów z pionu do zwalczania przestępczości gospodarczej lokalnej komendy, doprowadziły do zatrzymania czterech osób. Dwoje mężczyzn (29-latek i 37-latek) oraz dwie kobiety (25-latka i 28-latka), zamieszkali w Bolesławcu i Bogatyni, byli podejrzani o udział w wielu sprawach związanych z tego typu oszustwami. Policja zabezpieczyła także trzy laptopy, kilka komputerów stacjonarnych, wiele telefonów komórkowych oraz ponad 17 tysięcy złotych w gotówce, które mogły być wykorzystywane do prowadzenia nelegalnych działań.
Wszystkie te osoby były członkami zorganizowanej grupy przestępczej. Prokurator zwrócił się z wnioskiem o aresztowanie trzech z nich. Śledczy podkreślają, że sprawa jest w toku i mogą nastąpić kolejne aresztowania. Aktualnie analizowana jest zgromadzona dowodowość, co może doprowadzić do odkrycia pełnej skali działalności grupy i liczby osób przez nią oszukanych. Zebrane dowody pozwoliły na tymczasowe umieszczenie trzech z czterech aresztowanych w poniedziałek osób w areszcie na najbliższe trzy miesiące.