Bezmyślna jazda pod wpływem alkoholu: Wałbrzyska policja zatrzymała czterech nietrzeźwych kierowców w ciągu dwóch dni

Policjanci z Wałbrzycha mieli pełne ręce roboty w ciągu ostatnich dwóch dni, zatrzymując czterech kierowców, którzy zdecydowali się siąść za kółko będąc pod wpływem alkoholu. Najgorszy przypadek to kierowca, który miał prawie 3 promile alkoholu we krwi, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i był odpowiedzialny za kolizję drogową.

Pod koniec roku, dokładnie 31 grudnia kilka minut przed północą, patrol drogówki z wałbrzyskiej komendy na ulicy Andersa w Wałbrzychu zatrzymał do kontroli 32-letniego kierowcę. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał 1,99 promila alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy i teraz musi przygotować się na rozprawę sądową.

Równocześnie na ulicy Wrocławskiej inny patrol ruchu drogowego kontrolował innego kierowcę. Mimo wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy z 2022 roku zakazującego 29-letniemu mężczyźnie prowadzenia pojazdów mechanicznych, ten zignorował wyrok i zdecydował się jechać samochodem.

W nocy, kilka godzin później, na ulicy 1 Maja w Boguszowie-Gorcach doszło do kolizji drogowej. Kierowca w stanie nietrzeźwości uderzył w słup energetyczny. Okazało się, że miał 2,85 promila alkoholu we krwi i był już wcześniej skazany na dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu w 2018 roku.

W środę po 13:15 kolejny patrol drogówki skontrolował kierowcę jadącego ulicą Sikorskiego w Wałbrzychu. 35-latek został zatrzymany po tym, jak badanie alkomatem wykazało 0,27 promila alkoholu we krwi. Stracił prawo jazdy.

Tego samego dnia przed północą, funkcjonariusze ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kolejnego kierowcę na ulicy Wrocławskiej. 45-latek miał 0,48 promila alkoholu we krwi.

Następnie, w nocy ze środy na czwartek na ulicy Chrobrego w Wałbrzychu policja zatrzymała 30-latka bez prawa jazdy. Mężczyzna miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na podstawie wyroku sądu z listopada 2024 i decyzji administracyjnej Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Teraz, ci kierowcy muszą stawić czoła konsekwencjom swoich działań. Kara za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków może wynosić do 3 lat pozbawienia wolności oraz wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu grozi wysoką grzywną i długotrwałym zakazem prowadzenia pojazdów. Natomiast kierowanie pomimo sądowego zakazu może skutkować karą do 5 lat pozbawienia wolności, a kierowanie pomimo cofniętych uprawnień – karą do dwóch lat.