Edukacja w sprawie bezpieczeństwa na drogach skierowana do dzieci i młodzieży w Wałbrzychu

Już od najmłodszych lat dzieci są uczone, jak bezpiecznie korzystać z przejść dla pieszych. Jednakże, wszechobecność smartfonów sprawia, że wiele osób, przechodząc przez ulicę, skupia się na ekranie urządzenia, co często kończy się niefortunnym zdarzeniem. Właśnie z myślą o takich osobach Urząd Miejski w Wałbrzychu zainicjował nową kampanię.

Pod koniec listopada i na początku grudnia, wykorzystując sprzyjające warunki pogodowe, miasto podjęło działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza młodych ludzi. W ramach akcji „STOP SMARTFON”, w pobliżu szkół i innych placówek edukacyjnych na przejściach dla pieszych zostały umieszczone piktogramy tej kampanii. Dzięki współpracy z Biurem Transportu i Ruchu Drogowego Urzędu Miasta w Wałbrzychu, wybrane zostały 23 miejsca, na których po obu stronach przejść dla pieszych umieszczono po dwa piktogramy – razem 46 symboli.

Dnia 12 listopada 2024 r., Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu zawarł umowę z firmą DARKO Dariusz Drążkiewicz z Rudy Śląskiej. Umowa dotyczy świadczenia kompleksowych usług związanych z utrzymaniem, tworzeniem oraz przywracaniem oznakowania poziomego na drogach miasta Wałbrzych przez okres 14 miesięcy od dnia jej podpisania lub do momentu wykorzystania przeznaczonych na ten cel funduszy (z możliwością skorzystania z tzw. prawa opcji). W listopadzie firma przystąpiła do prac, wykonując oznakowanie na kilku ulicach, w tym na Al. Podwale, ul. 11 Listopada, ul. Broniewskiego i innych. Zimowe warunki pogodowe spowodowały przerwanie prac, które zostaną wznowione natychmiast po nadejściu sprzyjającej aury (przewidywane jest to na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku). Koszt jednego piktogramu, uwzględniający projekt, wykonanie szablonu i malowanie farbą drogową z gwarancją, wynosi 100 zł.

Niezależnie od tego, w ramach finansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego projektu, na przełomie października i listopada dokonano modernizacji pięciu przejść dla pieszych (na ulicach Głównej, Broniewskiego, Hirszfelda i Nałkowskiej). W ramach tych działań odnowiono oznakowanie przejść (kolory biały i czerwony), zamontowano oświetlenie oraz tzw. „kocie oczka”. Ponadto na ul. Broniewskiego zostało zbudowane miejsce schronienia dla pieszych na środku przejścia, oddzielające oba kierunki ruchu, a także umieszczono tam solarne znaki drogowe.