Głos w sprawie wsparcia dla samotnych osób niepełnosprawnych w Wałbrzychu

Zamieszkujący Wałbrzych osoby niepełnosprawne często zależą od pomocy bliskich. Sytuacja staje się dramatyczna, kiedy takiego wsparcia brakuje. Rodzi to konieczność utworzenia w mieście miejsca, w którym te osoby mogłyby otrzymać potrzebną opiekę. Inicjatywa, która ma na celu realizację tej idei, trafiła do wałbrzyskiego Urzędu Miasta. Została ona zainspirowana licznymi prośbami rodzin opiekujących się dziećmi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Miejscowy radny Ryszard Nowak sugeruje rozważenie pomysłu stworzenia takiego miejsca, które zapewniłoby opiekę i schronienie osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji po stracie rodziców. Wskazuje na to, że problem ten jest priorytetem, co potwierdził mu prezydent miasta oraz poseł Sylwia Bielawska podczas wielokrotnych rozmów na ten temat. Apeluje także o pomoc w organizacji takiego ośrodka, który mógłby dać rodzicom spokój ducha wiedząc, że ich dzieci zostaną odpowiednio zaopiekowane, kiedy ich już nie będzie.

Według informacji uzyskanych z Urzędu Miasta, w przypadku śmierci rodzica lub opiekuna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Wałbrzychu oferuje różne działania zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Można między innymi wystąpić o umieszczenie w domu pomocy społecznej. Jest to możliwe na wniosek osoby zainteresowanej. W ciągu ostatnich 5 lat jedna osoba skorzystała z tej możliwości.

Jednakże w sytuacji osoby zdiagnozowanej z chorobą psychiatryczną, która wymaga pomocy i pozbawiona jest opieki po śmierci rodzica lub opiekuna, a nie wyraża zgody na umieszczenie w DPS-ie, MOPS wnosi do Sądu Rejonowego o takie umieszczenie. W ciągu ostatnich 5 lat nie miało miejsca tego typu zdarzenie.

W razie śmierci opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej, który wymaga całodobowej opieki, MOPS informuje Sąd Rejonowy. Sąd natychmiast przydziela nowego opiekuna i wyraża zgodę na umieszczenie takiej osoby w DPS-ie, jeśli jest to konieczne. Jeżeli osoba nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, MOPS informuje Prokuraturę. W ciągu ostatnich 5 lat nie zdarzyła się taka sytuacja.

Jeżeli chodzi o śmierć rodzica lub opiekuna osoby niepełnoletniej, to o dalszym postępowaniu decyduje Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich. Osoby dorosłe, które utraciły opiekę z powodu śmierci rodzica lub opiekuna, ale nie wymagają całodobowego wsparcia, mogą otrzymać pomoc w formie usług opiekuńczych lub wsparcie asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. Można również ubiegać się o pobyt w mieszkaniu wspomaganym.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej gwarantuje, że pracownicy MOPS-u zawsze proponują pomoc adekwatną do sytuacji osobom zgłaszającym się z potrzebą zapewnienia opieki dla siebie lub swoich bliskich. Dodał, że aktalnie na umieszczenie w domach pomocy społecznej czekają tylko osoby starsze, które samodzielnie złożyły wniosek oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, które zostaną umieszczone w DPS-ie na podstawie prawomocnych postanowień sądu.