Nadchodzi czas renowacji historycznego piano nobile w Zamku Książ

Rozpoczyna się wyczekiwany od dawna proces remontu barokowego ciągu pomieszczeń, znanego jako piano nobile, na pierwszym piętrze Zamku Książ. Te najbardziej imponujące sale na terenie zamku będą przywrócone do ich dawnej świetności sprzed czasów II wojny światowej, kiedy to były domem dla arystokratycznej rodziny Hochberg von Pless. Pierwszym poddanym renowacji będzie Salon Włoski, który zachwyca swoim zdobionym stropem przedstawiającym wizerunek bogini Flory otoczonej przez amorki.

Odnowa sal książańskich będzie realizowana stopniowo, aby jak najmniej zakłócić dostęp do zamkowych pomieszczeń dla zwiedzających. Salon Włoski, uznawany za jedno z najbardziej okazałych pomieszczeń w łańcuchu barokowych sal, zostanie jako pierwszy wyłączony z obiegu turystycznego od 14 stycznia. Ten salon, położony w nasłonecznionym południowym skrzydle zamku, ozdabia niesamowity strop zakupiony we Florencji przez księcia Jana Henryka XV von Hochberg-Pless (zm.1938). Centralnym elementem dekoracji na stopie jest malowidło przedstawiające rzymską boginię natury, Florę.

Prace konserwacyjne i restauracyjne na tym drewnianym stropie będą wykonane przez firmę konserwatorską Danuty i Ryszarda Wójtowiczów z Wrocławia. Firma ta, której portfolio obejmuje m.in. wysoko ocenione projekty i realizacje w Kościele Pokoju w Świdnicy, została wyłoniona w przetargu.

Przed rozpoczęciem procesu konserwacji przeprowadzone zostaną niezbędne badania dendrochronologiczne oraz analiza warstw malarskich i przemalowań. To pozwoli na precyzyjne określenie wieku stropu oraz malowidła, które go zdobi.