Odrestaurowanie barokowych salonów Zamku Książ: przywracanie historycznej wspaniałości

Na pierwszym piętrze Zamku Książ, zlokalizowanym na Dolnym Śląsku, rozpoczyna się upragniony przez wiele osób proces remontu ciągu barokowego zwany piano nobile. Docelowo planuje się przywrócić mu wygląd sprzed II wojny światowej, kiedy to były one rezydencją arystokratycznej rodziny Hochberg von Pless. Pierwszym pomieszczeniem, które będzie poddane renowacji jest Salon Włoski, znany ze swego zachwycającego stropu ozdobionego freskiem z boginią Flory i otaczającymi ją amorami.

Planowany remont salonów na Zamku Książ będzie przeprowadzany stopniowo, aby minimalizować wpływ prac na dostępność atrakcji dla zwiedzających. Prace rozpoczną się 14 stycznia, kiedy to Salon Włoski zostanie zamknięty dla turystów. Jest to jedno z najbardziej imponujących pomieszczeń w całym ciągu barokowym, położone w słonecznym, południowym skrzydle zamku. Bogato zdobiony strop tego salonu, w centralnej części którego znajduje się malowidło przedstawiające rzymską boginię natury – Florę, został nabyty we Florencji przez księcia Jana Henryka XV von Hochberg-Pless, który zmarł w 1938 roku.

Restauracja drewnianego stropu zostanie powierzona firmie konserwatorskiej Danuty i Ryszarda Wójtowiczów z Wrocławia, którzy zdobyli kontrakt poprzez przetarg. Firma ta jest znana z wielu cenionych prac konserwatorskich, takich jak te wykonane w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Zanim rozpoczną się prace konserwatorskie, przeprowadzone zostaną badania dendrochronologiczne oraz analizy warstw i przemalowań. Dzięki temu będzie możliwe dokładne określenie wieku stropu i malowidła, które go dekoruje.