80-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego wzięła udział w internetowym konkursie, licząc na zdobycie nagrody o wartości 2 000 złotych. Jednak jej naiwność kosztowała ją krocie – oszuści ukradli z jej konta bankowego dokładnie dziesięć razy tyle. Przestępstwo zostało przeprowadzone za pośrednictwem popularnej aplikacji do komunikacji online, będącej także częścią portalu społecznościowego.
Powiadomienie o konkursie przyszło do staruszki w ostatni weekend przez dobrze znany jej komunikator internetowy, który jest również zintegrowany z siecią społecznościową. Została skontaktowana przez kobietę podającą fałszywe dane osobowe. Seniorita dała się zwieść i zaczęła prowadzić z nią rozmowę, podczas której oszustka zasugerowała jej udział w konkursie, gdzie miała pewność wygrania 2 000 złotych.
Zmanipulowana przez przestępczynię, starsza pani postanowiła spróbować swojego szczęścia. Uczestnictwo w konkursie było jednak warunkowane spełnieniem pewnych wymagań. Musiała podać swój numer telefonu, potwierdzić kod BLIK i zatwierdzić kilka transakcji. Staruszka, nieświadoma ryzyka, wykonała te czynności. Dodatkowo przesłała zdjęcie swojej karty debetowej oraz dowodu osobistego.
Wszystko to miało rzekomo gwarantować jej wygraną. Jednak następnego dnia okazało się, że nie ma żadnej nagrody. Co więcej, nie mogła już zalogować się do swojego konta na portalu społecznościowym i komunikatorze. Odkryła też, że z jej konta bankowego zniknęło ponad 20 000 złotych. Bez zwłoki zgłosiła sprawę policji, która aktualnie prowadzi śledztwo w tej sprawie.
– W wyniku tego incydentu, chcielibyśmy ponownie zaapelować o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas komunikacji z nieznajomymi osóbami online – mówi kom. Marcin Świeży z wałbrzyskiej policji. – Każde podejrzane wiadomości otrzymywane przez internetowe komunikatory lub poprzez SMS należy traktować z ostrożnością, jako potencjalne próby wyłudzenia danych czy dostępu do kont bankowych. Przestępcy są bezlitosni i skorzystają z każdej szansy, aby nas okraść.
Wskazane jest również rozmawianie ze starszymi członkami społeczeństwa na temat takich zdarzeń, ponieważ to oni są najbardziej narażeni na działania oszustów. Im bardziej świadomi jesteśmy różnych form działalności przestępczej online, tym mniejsza szansa, że staniemy się jej ofiarami.