Smakołyki i tradycyjne dania na Wielkanoc

Poznaj słodkie smakołyki i tradycyjne dania na zbliżający się czas świąt, które rekomendują mieszkańcy Wałbrzycha.

Słodkie smakołyki na Wielkanoc uznawane były niegdyś za nagrodę za 40 dni ścisłego postu. Nic dziwnego, że w związku z tym na stole wielkanocnym pojawiają się najróżniejsze słodkie propozycje ze staropolskiej kuchni. Zapytaliśmy mieszkańców naszego regionu o to, jakie słodkości i tradycyjne dania pojawiają się na ich wielkanocnych stołach.

Z przeprowadzonego przez nas wywiadu okazało się, że na stołach pojawiają się m.in. mazurki królewskie, kulicz paschalny, pascha wielkanocna z bakaliami, sękacz z tortownicy, babka kakaowa, tarty czekoladowe, babka cytrynowa, sernik z brzoskwiniami, wegański mazurek ze świeżymi owocami, roślinny tort marchewkowy, sernikowe ciastka, a także sernik staropolski.

Ciekawe propozycje w zakresie tradycyjnych dań to: pieczeń z jajkami, pierogi z kiełbaską, pierogi z kapustą i grzybami, gulasz z pieczarkami, sałatka jarzynowa, kiełbaski ze śliwkami, zupa chrzanowa z pulpecikami, żurek, faszerowane jajka, chlebek pokoju, klopsy z jajkiem, pikantny schab pieczony w boczku, sałatka jarzynowa z kaparami i rzeżuchą, pasztet z orzechami włoskimi, wędlina z piersi indyka z czerwonym pesto.

Oprócz tego koniecznie trzeba wyłożyć na stół dary ze święconki: wędliny, jajka, chleb, pieprz i sól, chleb, ciasta. Pamiętajmy, że każdy element święconki ma swoją symbolikę. Jajko jest symbolem nowego początku i odrodzenia, wędlina oznacza zdrowie i dostatek materialny, sól oznacza oczyszczenie i prostotę, Baranek to znak Chrystusa, chrzan jest oznaką siły.