Dziś o świcie, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu przeprowadzili operację o kryptonimie „Trzeźwy poranek”. W ramach tej akcji nie wykryto żadnych kierowców, którzy byliby pod wpływem alkoholu.
Założeniem akcji „Trzeźwy poranek” jest eliminacja nieodpowiedzialnych kierowców, którzy stwarzają zagrożenie na drogach, będąc pod wpływem alkoholu. W piątek, krótko przed godziną szóstą rano, intensyfikowano działania na obszarze Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. W interwencję zaangażowanych było 11 funkcjonariuszy policyjnych, a poddano kontroli 344 kierujących. Tym razem wszyscy biorący udział w ruchu drogowym byli trzeźwi.
Korzystając z okazji, chcielibyśmy przypomnieć kierowcom o konsekwencjach prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu:
Jeśli podczas kontroli drogowej przez policję badanie wykaże zawartość alkoholu w organizmie pomiędzy 0,2 a 0,5 promila, to kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) jest w stanie po spożyciu alkoholu, co jest wykroczeniem karanym grzywną nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem. Dodatkowo grozi zakazem prowadzenia pojazdów.
Ta sama kara czeka osobę, która będąc pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) lub innego podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower). W takiej sytuacji sąd może orzec zakaz prowadzenia tego typu pojazdów.
Kto, będąc pod wpływem alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower), podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych. Sąd w takiej sytuacji również może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
Jeśli zawartość alkoholu w organizmie przekroczy 0,5 promila, mamy do czynienia z nietrzeźwością. W sytuacji, gdy osoba nietrzeźwa kieruje pojazdem mechanicznym (np. samochodem), jest to przestępstwo zagrożone karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazem prowadzenia pojazdów i wysoką grzywną.
Jeżeli osoba prowadząca pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości została wcześniej skazana za podobne przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, to kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do 5 lat.