Wałbrzych nie zgadza się na ograniczenia rozwoju miasta wynikające z Audytu Krajobrazowego

Radni Miejskiej Rady Wałbrzycha, w głosowaniu przeprowadzonym 19 głosami „za”, wydali negatywne zdanie na temat propozycji Audytu Krajobrazowego dla Województwa Dolnośląskiego. W rezultacie, uchwała ta będzie teraz przedstawiona Sejmikowi, a następnym krokiem będą kolejne konsultacje dotyczące tej sprawy.

Audyt Krajobrazowy to dokument mający na celu wspieranie polityki krajobrazowej na terenie województwa. Ma on za zadanie chronić i kształtować krajobraz podczas procesów planowania przestrzennego. Głównym celem audytu jest waloryzacja krajobrazów w obrębie województwa, identyfikacja najbardziej cennych obszarów dla społeczności oraz ustalenie rekomendacji dotyczących ich ochrony i kształtowania.

Robert Szymala, urbanista miejski, wyraził swoje niezadowolenie z dokumentu, twierdząc, że ogranicza on rozwój miasta. Podkreślił, że Wałbrzych od lat stara się przekształcić z miasta postindustrialnego poprzez rewitalizację starych dzielnic. Również radny Piotr Sosiński zauważył, że jeżeli Sejmik Województwa Dolnośląskiego zaakceptuje dokument w obecnej formie, miasto będzie ograniczone w swoim rozwoju i rozbudowie.

W trakcie dyskusji, radny Tomasz Maciejowski zaproponował powołanie zespołu prawników, którzy by chronili interesy miasta przed narzuconymi zmianami. Prezydent Roman Szełemej zauważył natomiast, że dokument jest tylko punktem wyjścia do dalszych dyskusji.

Według uzasadnienia do uchwały, projekt nie uwzględnia pełni ustaleń obowiązujących na terenie Miasta Wałbrzycha Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, twierdzi się, że dokument został sporządzony z naruszeniem wymogów ładu przestrzennego. Główne zarzuty to brak uwzględnienia harmonijnego kształtowania przestrzeni oraz niewłaściwe relacje pomiędzy rekomendacjami a istniejącymi uwarunkowaniami funkcjonalnymi i społeczno-gospodarczymi.

Podsumowując, Rada Miejska Wałbrzycha wydała negatywne zdanie na temat Audytu Krajobrazowego Województwa Dolnośląskiego, ponieważ uważa, że projekt ten spowoduje ograniczenia w realizacji nowych inwestycji i planów rozwojowych miasta.