Dwóch panów i dwie panie, wszyscy podejrzani o przestępstwa oszustwa, zostali aresztowani. Wszyscy czterej zostali zatrzymani przez policję podczas wypłaty gotówki z bankomatu w centrum handlowym w dzielnicy Sobięcin.
Podejrzani byli częścią szerszej grupy, która prowadziła cyberoszustwa za pośrednictwem internetu. Wykorzystywali tzw. „legendę” inwestowania w akcje lub kryptowaluty, aby zwabić ofiary. Funkcję „pobieraków” – osób odpowiedzialnych za wypłatę pieniędzy z bankomatów za pomocą kodów BLIK uzyskanych przy użyciu oszustwa – pełniły dwa mężczyzny i dwie kobiety. Trójka z nich już przebywa w areszcie tymczasowym, a każde z nich może zostać skazane na karę do 8 lat pozbawienia wolności.
Grupa przestępcza reklamowała na stronach internetowych fałszywe możliwości inwestycyjne, głównie w kryptowaluty oraz inne rzekome atrakcyjne projekty inwestycyjne, takie jak ropa czy złoto. Oszuści wyłudzili od swoich ofiar dane i kody BLIK, pod pretekstem wpłacania funduszy na konta inwestycyjne. W rzeczywistości, pieniądze były natychmiast wypłacane z bankomatów przez członków grupy przestępczej.
Ważnym szczegółem łączącym wiele z tych oszustw było to, że wszystkie wypłaty były dokonywane z tego samego bankomatu w centrum handlowym w dzielnicy Sobięcin w Wałbrzychu. To ułatwiło organom ścigania skojarzenie kilku spraw i rozpoczęcie intensywnych działań.
Przeszukanie mieszkań podejrzanych, mieszkających w Bolesławcu i Bogatyni, doprowadziło do znalezienia dowodów: trzech laptopów, kilku komputerów stacjonarnych, kilkunastu telefonów komórkowych oraz ponad 17 tysięcy złotych w gotówce, które prawdopodobnie służyły do przeprowadzania nielegalnych transakcji.
Śledczy podkreślają, że jest to sprawa ciągle rozwijająca się i w najbliższym czasie może dojść do kolejnych aresztowań. Obecna analiza dowodów może dostarczyć nowych informacji na temat skali działalności grupy i liczby osób, które zostały oszukane. Zebrane dowody już doprowadziły do tymczasowego aresztowania trzech z czterech aresztowanych w ostatni poniedziałek.
Aby uchronić się przed podobnymi oszustwami, Policja i instytucje finansowe apelują o ostrożność podczas dokonywania transakcji online oraz o sprawdzenie ofert inwestycyjnych. Oszustwa na BLIK i kryptowaluty stają się coraz powszechniejsze, a przestępcy często wykorzystują niewiedzę i brak ostrożności swoich ofiar.