Zawsze zielony trawnik bez kretowin

Zawsze zielone sztuczne trawniki idealnie sprawdzają się jako element infrastruktury ogrodowej. Warto zapoznać się z ich specyfiką.

Rodzaje sztucznej trawy

Sztuczne trawniki dostępne są w wielu różnych wariantach. W szczególności można wskazać ich podział ze względu na przeznaczenie, ponieważ wyróżnia się sztuczne trawy krajobrazowe, a także boiskowe. Oprócz tego podział sztucznych traw może uwzględniać również rodzaj włókna, z którego są one tworzone. Może to być zarówno włókno monofilowe, jak i fibrylowane.

Zastosowanie

Sztuczne trawniki w obecnych czasach są bardzo szeroko wykorzystywane w miejscach o różnym przeznaczeniu. Bardzo chętnie używa się ich jako elementu infrastruktury ogrodowej, a także na balkonach oraz tarasach. Jednak z powodzeniem mogą znajdować się również w przestrzeni miejskiej, a nawet na placach zabaw i obiektach sportowych, takich jak boiska.

Materiał

Sztuczna trawa ogrodowa jest produkowana z materiałów syntetycznych. Wśród nich wskazuje się polietylen, polipropylen, a także włókna nylonowe. Trawniki mogą się składać również z połączenia tych materiałów i w takich przypadkach charakteryzują się wyjątkowo wysokimi parametrami jakościowymi. Oprócz tego warto również wspomnieć, że sztuczne trawniki składają się z dwóch warstw: podkładu oraz warstwy właściwej.

Wygoda

Wśród głównych zalet korzystania ze sztucznych trawników można wskazać wyjątkową wygodę takiego rozwiązania. W przypadku zdecydowania się na wybór sztucznego trawnika nie należy się martwić o jego pielęgnację, a także ewentualne zniszczenie, ponieważ materiały syntetyczne są bardzo wytrzymałe oraz odporne.

Odporność na warunki atmosferyczne

Sztuczna trawa do ogrodu w szczególności odporna jest na działanie warunków atmosferycznych. Można ją położyć w dowolnym miejscu w ogrodzie, ponieważ nie wymaga dostępu do promieniowania słonecznego i może się znajdować w cieniu. Oprócz tego sztuczne trawniki są odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur, a także opadów atmosferycznych.

Początki stosowania i rozwój technologii

Sztuczna trawa została stworzona w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a jej przeznaczeniem były obiekty sportowe, takie jak boiska piłkarskie. Wraz z rozwojem technologii sztuczne trawniki były układane również w innych miejscach, takich jak przydomowe ogrody. Było to możliwe dzięki nieustannym modyfikacjom parametrów trawników, a także ich ulepszeniom.

Pielęgnacja

Sztuczne trawniki są dość proste w pielęgnacji, ponieważ nie trzeba ich podlewać, nawozić oraz kosić. Jednak warto pamiętać, że wymagają one regularne oczyszczania, a także szczotkowania, które pozwoli zachować je w dobrym stanie przez wiele lat. Montaż sztucznej trawy również jest niezwykle prosty i przebiega w bardzo szybki i sprawny sposób.

Oszczędność czasu i niskie koszty utrzymania

Wśród głównych zalet takiego rozwiązania jak sztuczny trawnik można wskazać również oszczędność czasu oraz niskie koszty utrzymania. Główne koszty ponoszone są podczas zakładania trawnika. Natomiast podczas jego użytkowania nie są wymagane większe inwestycje.